Elite Academy Academy Development Academy Grassroots Soccer College Advisory Program

Wednesday June 6th

9:00am -10:30am (Boys Group) @ Anchorage Gardens

Jamie Clark - University of Washington

Ryan Swan - Northern Illinois University

30 Minute GK Session - Coach TBA

11:00am- 12:30pm (Girls Group) @ Anchorage Gardens

Ed Moore- Boise State University

Vanessa Valentine - Oregon State university

30 minute GK session - Amy Griffin University of Washington & Dan Hogan Northern Idaho College

1:30pm-3:00pm (Boys Group) @ Anchorage Gardens

Jamie Clark - University of Washington

Ken Thompson - Northern Idaho College

30 Minute GK Session - Coach TBA

3:30pm-5:00pm (Girls Group) @ Anchorage Gardens

Jennifer Rosenberg - Southern Oregon University

Robert Warnell - Concordia University

30 minute GK session - Ed Moore Boise State University

6:00pm College Coaches Forum @ Romig Middle School Auditorium

All Coaches will be in Attendance. Players/Parents will have the opporunity to ask questions about the college sports. Great opporunity to learn about the differences between each collegiate division to help you find what would fit best.

Thursday June 7th

9:00am-10:30am (Girls Group) @ Anchorage Gardens

Manya Makoski - University of Maryland

Chris Wells - Seattle University

11:00am-12:30pm (Boys Group) @ Anchorage Gardens

Biniam Afenegus - George Fox University

Chad Bodnar - Eastern Washington University

Showcase Games @ Romig Middle School Turf Field

12:00-1:30 (Girls Group) Showcase Game @ Romig Turf

1:30pm-3:00pm (Boys Group) Showcase Game @ Romig Turf

3:00pm-4:30pm (Girls Group) Showcase Game @ Romig Turf

4:30pm-6:00pm (Boys Group) Showcase Game @ Romig Turf

Coaches in Attendance

Below you will find the list of coaches in attendance for the College I.D. Camp:

WOMENS PROGRAMS

Amy Griffin - University of Washington (D1)

Vanessa Valentine - Oregon State University (D1)

Chad Bodnar - Eastern Washington University (D1)

Ed Moore - Boise State University (D1)

Chris Wells - Seattle University (D1)

Manya Makoski - University of Maryland (D1)

Jody Lingafeldt - Dominican University (D2)

Robert Warnell - Concordia (D2)

Michael Farrand - Central Washington University (D2)

Steven Michael Lucas - Pacific University (D3)

Cory Hand - George Fox University (D3)

Maddie Harper - Lewis & Clark (D3)

Jenni Rosenburg - Souther Oregon University (NAIA)

Dan Hogan - Northern Idaho University (JC)

Jeff Castagnola - Clark College (JC)

MENS PROGRAMS

Jamie Clark - University of Washington (D1)

Edison Gonzalez - University of Pacific (D1)

Ryan Swan - Northern Illinois Univeristy (D1)

John Yorke - Pacific Lutheran Univeristy (D3)

Biniam Afenegus - George Fox University (D3)

Ken Thompson - Northern Idaho University (JC)

Darren Pitfield - Clark College (JC)


**Schedule is subject to change!**

REGISTRATION
    If you have questions or problems, please read our Troubleshooting Guide.